Przejdź do treści

Wycieczka poglądowa do Muzeum COP w Stalowej Woli

  • przez
Muzeum COP w Stalowej Woli

W dniu 11.10.2023 r. odbyła się wycieczka poglądowa u w ramach doradztwa zawodowego uczniów klas: 8l, 8al, 8bau, 6aut do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

Uczestnicy mieli możliwość bezpośredniego. doświadczenia historii i poznania dziedzictwa naszego regionu. Muzeum COP powstało w budynku poprzemysłowym dawnych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli i wpisane zostało do rejestru zabytków. Główną częścią, którą zwiedzaliśmy jest wystawa stała: „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”. Wystawa opowiada historię COP – olbrzymiego projektu ekonomicznego, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego, technologicznego i militarnego Polski.

W Muzeum COP uczniowie mogli obejrzeć prezentowane „tradycyjne” eksponaty w bardzo nowoczesnej, industrialnej aranżacji. Muzeum jest interaktywne, co pozwoliło zwiedzającym na „przeniesienie” się do lat 30-tych XX w. | W Muzeum COP uczniowie z zainteresowaniem oglądali zabytki związane z rozwojem techniki, technologii i produkcji. Były to maszyny produkcyjne, militaria, rzeczy cywilne, fotografie i wspomnienia osób związanych z COP-em (pomysłodawców, inżynierów i pracowników zakładów). Zwiedzający obejrzeli również ekspozycje nawiązujące do współczesności, eksponaty powiązane z ekologią – elektrownie wodne, ekspozycję doliny lotniczej.

Miłośnicy zagadek mogli zmierzyć się z zadaniami, problemami, wyzwaniami, które w formie gier interaktywnych zweryfikowały ich spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia, a także wiedzę historyczną. Drugim punktem naszej wycieczki był udział uczniów w warsztatach muzealnych nt. „Industrialne kafelki”. Zadaniem uczniów było wykonanie prostego kafelka techniką wytłaczania, modelowania, walcowania, żłobienia, odciskania, tworzenia w glinie oraz malowania według własnej inwencji twórczej. W wyniku warsztatów powstały ciekawe wytwory pracy uczniów, które mogli zabrać ze sobą do domu.